Türkiye Cumhuriyeti

Pretorya Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Türkiye’deki Seçimlerde Büyükelçiliğimizde Oy Kullanabilmelerine İlişkin Duyuru , 28.01.2014

18 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili genel seçimi ile halkoylamalarında oy kullanabilmelerine ilişkin gerekli hukuki altyapı hazırlanmaktadır.

Yurtdışı seçmen kütüğü oluşturulurken adres kayıt sistemindeki bilgiler esas alınmakta ve seçimlerle ilgili prensip kararları Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Bu çerçevede, 2014 yılı içerisinde yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti, Swaziland, Lesotho ve Botswana’da ikamet eden değerli vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için en kısa sürede Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine adres kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

 Adres kaydınızı yaptırmak için Konsolosluk Şubemize kimlik, adres, telefon ve e-posta bilgilerinizi içeren ve adres kaydınızı yaptırmak istediğinizi belirten dilekçe ile nüfus cüzdanı örneğinizi iletmeniz yeterlidir. Adres kaydı başvurunuzu Konsolosluk Şubemize şahsen yapabileceğiniz gibi, sözkonusu belgeleri embassy.pretoria@mfa.gov.tr adresine e-posta olarak göndermek suretiyle de yapabilirsiniz.

Saygılarımızla duyurulur.

İlgili Dosyalar :

- Vatandaşlarımızın Türikiye'deki seçimlerde oy kullanabilmesi