Türkiye Cumhuriyeti

Pretorya Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Vatandaşlarımız,

26 Şubat 2017 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin Güney Afrika Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak göreve başlamış bulunmaktayım. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Sayın Zuma’ya Güven Mektubumu sunmanın ardından, ülkemizin Svaziland ve Lesoto’ya da akredite Büyükelçisi olarak görev yapmak üzere bu iki ülke makamlarıyla da temas edeceğim.


Esasen, Güney Afrika ile ilişkilerimiz Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. 1862 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından Ümitburnu Müslümanlarına yol göstermek üzere Güney Afrika’ya atanan Ebubekir Efendi’nin bu topraklardaki varlığı ve sunduğu hizmetler hatıralarımızdaki yerini muhafaza etmektedir. Keza, Osmanlı İmparatorluğu’nun Güney Afrika’da görevlendirdiği diplomatik temsilciler de ilişkilerimizin uzun geçmişine ışık tutmaktadır.

 

Afrika kıtasında ve dünyada önemli ve öncü bir ülke olan Güney Afrika Cumhuriyeti nezdinde Büyükelçi olarak görev yapmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyuyorum. 1994 yılından beri bu ülkede görev yapan dokuzuncu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisiyim. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin Güney Afrika nezdine atanan ilk kadın Büyükelçisi olma onurunu da taşıyorum. Bu vesileyle, görev sürem boyunca herkese, ama özellikle kadın ve çocuklara  yönelik daha ön alıcı ve fark yaratan yaklaşım ve uygulamalara öncelik vermeyi arzu ediyorum.

 

Türkiye Cumhuriyeti Pretorya Büyükelçisi olarak ülkemizle Güney Afrika arasındaki ilişkileri her düzeyde geliştirmek ve mevcut olan siyasi, sosyal ve ekonomik potansiyeli daha fazla ortaya çıkarmak üzere, selefim Büyükelçi Kaan Esener’den devraldığım dosyaları aynı azim, kararlılık  ve gayretle ilerletmek amacını taşıyorum.

 

Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri   derinleştirmek, Büyükelçiliğimizce sunulan hizmetleri daha yüksek standartlara taşımak ve Türkiye'yi görev bölgemizde en iyi şekilde temsil etmek amacıyla mesai arkadaşlarımla birlikte çalışmalarımızı samimiyet ve titizlikle sürdüreceğiz.  

 

Güney Afrika, Svaziland ve Lesoto’daki vatandaşlarımızın da,  birlik ve dayanışma içinde,  Büyükelçiliğimizle aynı amaçlar  doğrultusunda gayretlerine devam etmelerini arzuluyor, Cumhuriyetimizin temel ilke ve hedeflerine yönelik tüm çalışmalarımızda vatandaşlarımızla birlikte hareket etmeyi hedefliyorum. Vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizden desteklerini esirgemeyeceklerine inanıyorum.

 

Büyükelçiliğimize her an ulaşabilirsiniz. Resmi web sayfamız (http://pretoria.be.mfa.gov.tr)   ayrıca facebook https://www.facebook.com/TC-Pretorya) ve twitter  (@turkishEmbPTA)  hesaplarımız ile sosyal medya üzerinden bize ulaşabilir, Türkiye’nin Güney Afrika’daki sesinin gür çıkmasına destek olabilirsiniz.

Bu vesileyle, Pretorya Büyükelçiliği mensupları adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 

Elif ÇOMOĞLU ÜLGEN 

T.C. Pretorya Büyükelçisi